Przybliżamy Kościół Episkopalny w Krakowie

Uprzedzając pytanie, które być może niektórym się nasunie, zaznaczamy od razu: nie, sami również się tego nie spodziewaliśmy! Zakładając naszego bloga, nie stawialiśmy sobie żadnych celów misyjnych. Chcieliśmy przede wszystkim informować i, o ile to możliwe za pośrednictwem internetu, dzielić się naszą własną fascynacją anglikańskim chrześcijaństwem, a szczególnie Kościołem Episkopalnym. Przez myśl nam nie przeszło, że w reakcjach na naszą pisaninę pojawi się pytanie o możliwość stworzenia w Polsce wspólnoty episkopalnej. W pierwszą rocznicę istnienia bloga zadaliśmy to pytanie wprost . Wasze reakcje nakłoniły nas do podjęcia konkretnych działań. Szczęśliwie spotkaliśmy również ludzi, którzy te działania poparli. Jest ich wielu, ale dwie osoby zasługują tutaj na wymienienie z nazwiska: prof. Daniel Joslyn-Siemiatkoski z Church Divinity School of the Pacific w Berkeley (Kalifornia) oraz zwierzchnik Konwokacji Kościołów Episkopalnych w Europie , ks. Biskup Pierre Whalon . Bez ich aktywnej pomocy prawdopodobnie nie zdziałalibyśmy nic.

Dzięki temu poparciu oraz gościnności krakowskich ewangelików możemy was zaprosić 31 marca bieżącego roku do parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie przy ul. Grodzkiej na spotkanie pod hasłem “Przybliżyć Kościół Episkopalny”. W programie znajdą się prezentacje tematyczne, czas na rozmowy i wzajemne poznanie się, zaś jego ukoronowaniem będzie Nabożeństwo Eucharystyczne, które poprowadzi ks. bp Pierre Whalon. W planach mamy:

10:00
Witamy uczestników w sali katechetycznej przy ul. Grodzkiej 60 (wejście przez bramę na 1 piętro). Na spragnionych i zdrożonych czekać będzie kawa i herbata.
10:45
Oficjalne otwarcie z modlitwą.
11:15
“Kościół Episkopalny i anglikanizm, historia i współczesność” – prof. Daniel Joslyn Siemiatkoski
12:15
“Czy powstanie episkopalnej wspólnoty w Polsce może być odpowiedzią na potrzeby polskich chrześcijan?” – J. Kubacki, Ł. Liniewicz
13:00
“Konwokacja Kościołów Episkopalnych w Europie” – bp. Pierre Whalon
14:00
Zapraszamy na skromny poczęstunek
15:00
Czas na rozmowę
17:30
Nabożeństwo eucharystyczne w kościele św. Marcina przy ul. Grodzkiej 58 i zakończenie oficjalnej części spotkania
18:45
Dla chętnych nieformalne spotkanie przy kolacji






Całość będzie tłumaczona na język polski.

Zapraszamy zainteresowanych anglikanizmem, a przede wszystkim Kościołem Episkopalnym. Zapraszamy każdego, komu bliska jest wizja Kościoła nawiązującego do wielowiekowej tradycji lokalnej a jednocześnie otwartego na pytania i wyzwania współczesności; Kościoła, którego sercem jest piękna liturgia, a przede wszystkim życie sakramentalne, i który, głosząc Ewangelię Jezusa Chrystusa, odważnie podejmuje trudne pytania moralne i społeczne. Kościoła, który chce być Kościołem dla wszystkich, niezależnie od płci, przekonań politycznych, statusu materialnego, orientacji seksualnej. Jeżeli marzy wam się taki Kościół, spotkajmy się, poznajmy ze sobą i porozmawiajmy! A przede wszystkim we wspólnej Eucharystii podziękujmy za to, że “aż dotąd prowadził nas Pan” i poprośmy o to, by zechciał dalej kierować naszymi krokami.

Chętnych prosimy o nadesłanie zgłoszenia pod adres [email protected] (oczywiście zapraszamy również tych, którzy zdecydują się w ostatniej chwili). Z udziałem nie są związane żadne dodatkowe koszty.

This entry was posted in Wpisy po polsku and tagged , , , , , . Bookmark the permalink .

6 Responses to Przybliżamy Kościół Episkopalny w Krakowie

  1. varpho says:

    bardzo dobra inicjatywa.a przy okazji – z ciekawości – jak się ma wspomniana konwokacja episkopalna do anglikańskiej diecezji w Europie? i jak wygląda kwestia “terytorialności” w ogólnie pojętym anglikanizmie?

    Reply
  2. Pradusz says:

    Konwokacja Kosciolow Episkopalnych oraz Diecezja Gibraltaru w Europie (ta ostatnia jest zreszta – to taka ciekawostka – najwieksza pod wzgledem terytorialnym diecezja chrzescijanstwa) to dwa zupelnie odrebne ciala. Pierwsza nalezy – jako jednostka interdiecezjalna – do Kosciola Episkopalnego, druga jest diecezja Kosciola Anglii. Zasadniczo w anglikanizmie obowiazuje zasada niepokrywania sie jurysdykcji biskupich, ale od zasady do praktyki – jak to czesciej bywa – droga daleka… Pewnych rzeczy, zwlaszcza tych uksztaltowanych historycznie, nie da sie wymierzyc linijka ani dowolnie podciagnac pod taki czy inny eklezjalny strychulec. W tym wypadku, o ile angielscy anglikanie, w takiej czy innej formie, sa obecni na kontynencie od wiekow, korzenie konwokacji episkopalnej leza w powojennej obecnosci militarnej Stanow Zjednoczonych w Europie. Obecnie ciala te w kazdym razie wystrzegaja sie uprawiania ze soba konkurencji (dlatego wlasnie wybieramy Krakow a nie Warszawe, gdzie istnieje kapelania Kosciola Anglii, ktorej kapelan – by bylo smieszniej i ciekawiej – jest zreszta Amerykaninem ordynowanym w TEC, ale dzialajacym pod jurysdykcja ‘gibraltarska’).

    Reply
  3. Matthias says:

    Oczywiście, postaram się przybyć :-)

    Reply
  4. Pradusz says:

    No – szczerze mowiac – wychodzilismy juz z tego zalozenia… 😉

    Reply
  5. Johnny says:

    Gdzie mogę znalezć Kościół Episkopalny w Polsce ??? Mieszkam w Krakowie

    Reply
  6. admin says:

    W tej chwili jeszcze nigdzie. Szkoda, ze nie skontaktowalismy sie wczesniej – z przyjemnoscia spotkalibysmy sie z Toba 31 marca w Krakowie. To bylo pierwsze spotkanie, ktore MOZE doprowadzic do powstania w Polsce wspolnoty episkopalnej. Za ok. 2 miesiace planujemy kolejne – rekolekcyjne (tym razem jednak w Wielkopolsce, poniewaz niewielu z obecnych 31 marca bylo z Malopolski). Jesli chcesz byc informowany o dalszym rozwoju wypadkow, napisz do nas na maila, przekaz swoje dane, a dolaczysz do listy mailingowej.

    Oczywiscie, w Warszawie istnieje wspolnota anglikanska: kapelania warszawska Kosciola Anglii. Tam zawsze mozesz brac udzial w nabozenstwach w kaplicy ‘Res Sacra Miser’ przy Krakowskim Przedmiesciu (dane znajdziesz przez linka w naszej ‘linkowni’ po prawej stronie strony). Nabozenstwa sa prowadzone w jezyku angielskim. W Krakowie serdecznie zapraszamy z kolei na – oczywiscie polskojezyczne – nabozenstwa tamtejszej wspolnoty mariawickiej, ktore odbywaja sie kazdej niedzieli o 14 w (luteranskim) kosciele sw. Marcina przy ul. Grodzkiej 58. Prowadzacy je br.kapl. prof. K.M.P. Rudnicki w przeszlosci, w czasie pobytow naukowych w USA, sprawowal rowniez posluge kaplanska w Kosciele Episkopalnym i jest naszym serdecznym przyjacielem (i mistrzem, mozna powiedziec :-)) oraz przyjacielem anglikanizmu. Sami, bywajac w Krakowie, rowniez czesto jestesmy tam na Liturgii.

    Reply

Leave a Reply