Przybliżamy Kościół Episkopalny w Krakowie

Uprzedzając pytanie, które być może niektórym się nasunie, zaznaczamy od razu: nie, sami również się tego nie spodziewaliśmy! Zakładając naszego bloga, nie stawialiśmy sobie żadnych celów misyjnych. Chcieliśmy przede wszystkim informować i, o ile to możliwe za pośrednictwem internetu, dzielić się naszą własną fascynacją anglikańskim chrześcijaństwem, a szczególnie Kościołem Episkopalnym. Przez myśl nam nie przeszło, że w reakcjach na naszą pisaninę pojawi się pytanie o możliwość stworzenia w Polsce wspólnoty episkopalnej. W pierwszą rocznicę istnienia bloga zadaliśmy to pytanie wprost. Wasze reakcje nakłoniły nas do podjęcia konkretnych działań. Szczęśliwie spotkaliśmy również ludzi, którzy te działania poparli. Jest ich wielu, ale dwie osoby zasługują tutaj na wymienienie z nazwiska: prof. Daniel Joslyn-Siemiatkoski z Church Divinity School of the Pacific w Berkeley (Kalifornia) oraz zwierzchnik Konwokacji Kościołów Episkopalnych w Europie, ks. Biskup Pierre Whalon. Bez ich aktywnej pomocy prawdopodobnie nie zdziałalibyśmy nic.

Dzięki temu poparciu oraz gościnności krakowskich ewangelików możemy was zaprosić 31 marca bieżącego roku do parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie przy ul. Grodzkiej na spotkanie pod hasłem “Przybliżyć Kościół Episkopalny”. W programie znajdą się prezentacje tematyczne, czas na rozmowy i wzajemne poznanie się, zaś jego ukoronowaniem będzie Nabożeństwo Eucharystyczne, które poprowadzi ks. bp Pierre Whalon. W planach mamy:

10:00
Witamy uczestników w sali katechetycznej przy ul. Grodzkiej 60 (wejście przez bramę na 1 piętro). Na spragnionych i zdrożonych czekać będzie kawa i herbata.
10:45
Oficjalne otwarcie z modlitwą.
11:15
“Kościół Episkopalny i anglikanizm, historia i współczesność” – prof. Daniel Joslyn Siemiatkoski
12:15
“Czy powstanie episkopalnej wspólnoty w Polsce może być odpowiedzią na potrzeby polskich chrześcijan?” – J. Kubacki, Ł. Liniewicz
13:00
“Konwokacja Kościołów Episkopalnych w Europie” – bp. Pierre Whalon
14:00
Zapraszamy na skromny poczęstunek
15:00
Czas na rozmowę
17:30
Nabożeństwo eucharystyczne w kościele św. Marcina przy ul. Grodzkiej 58 i zakończenie oficjalnej części spotkania
18:45
Dla chętnych nieformalne spotkanie przy kolacji

Całość będzie tłumaczona na język polski.

Zapraszamy zainteresowanych anglikanizmem, a przede wszystkim Kościołem Episkopalnym. Zapraszamy każdego, komu bliska jest wizja Kościoła nawiązującego do wielowiekowej tradycji lokalnej a jednocześnie otwartego na pytania i wyzwania współczesności; Kościoła, którego sercem jest piękna liturgia, a przede wszystkim życie sakramentalne, i który, głosząc Ewangelię Jezusa Chrystusa, odważnie podejmuje trudne pytania moralne i społeczne. Kościoła, który chce być Kościołem dla wszystkich, niezależnie od płci, przekonań politycznych, statusu materialnego, orientacji seksualnej. Jeżeli marzy wam się taki Kościół, spotkajmy się, poznajmy ze sobą i porozmawiajmy! A przede wszystkim we wspólnej Eucharystii podziękujmy za to, że “aż dotąd prowadził nas Pan” i poprośmy o to, by zechciał dalej kierować naszymi krokami.

Chętnych prosimy o nadesłanie zgłoszenia pod adres episkopalianie@gmail.com (oczywiście zapraszamy również tych, którzy zdecydują się w ostatniej chwili). Z udziałem nie są związane żadne dodatkowe koszty.

This entry was posted in Wpisy po polsku and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

6 Responses to Przybliżamy Kościół Episkopalny w Krakowie

 1. varpho says:

  bardzo dobra inicjatywa.a przy okazji – z ciekawości – jak się ma wspomniana konwokacja episkopalna do anglikańskiej diecezji w Europie? i jak wygląda kwestia “terytorialności” w ogólnie pojętym anglikanizmie?

 2. Pradusz says:

  Konwokacja Kosciolow Episkopalnych oraz Diecezja Gibraltaru w Europie (ta ostatnia jest zreszta – to taka ciekawostka – najwieksza pod wzgledem terytorialnym diecezja chrzescijanstwa) to dwa zupelnie odrebne ciala. Pierwsza nalezy – jako jednostka interdiecezjalna – do Kosciola Episkopalnego, druga jest diecezja Kosciola Anglii. Zasadniczo w anglikanizmie obowiazuje zasada niepokrywania sie jurysdykcji biskupich, ale od zasady do praktyki – jak to czesciej bywa – droga daleka… Pewnych rzeczy, zwlaszcza tych uksztaltowanych historycznie, nie da sie wymierzyc linijka ani dowolnie podciagnac pod taki czy inny eklezjalny strychulec. W tym wypadku, o ile angielscy anglikanie, w takiej czy innej formie, sa obecni na kontynencie od wiekow, korzenie konwokacji episkopalnej leza w powojennej obecnosci militarnej Stanow Zjednoczonych w Europie. Obecnie ciala te w kazdym razie wystrzegaja sie uprawiania ze soba konkurencji (dlatego wlasnie wybieramy Krakow a nie Warszawe, gdzie istnieje kapelania Kosciola Anglii, ktorej kapelan – by bylo smieszniej i ciekawiej – jest zreszta Amerykaninem ordynowanym w TEC, ale dzialajacym pod jurysdykcja ‘gibraltarska’).

 3. Matthias says:

  Oczywiście, postaram się przybyć :-)

 4. Pradusz says:

  No – szczerze mowiac – wychodzilismy juz z tego zalozenia… 😉

 5. Johnny says:

  Gdzie mogę znalezć Kościół Episkopalny w Polsce ??? Mieszkam w Krakowie

 6. admin says:

  W tej chwili jeszcze nigdzie. Szkoda, ze nie skontaktowalismy sie wczesniej – z przyjemnoscia spotkalibysmy sie z Toba 31 marca w Krakowie. To bylo pierwsze spotkanie, ktore MOZE doprowadzic do powstania w Polsce wspolnoty episkopalnej. Za ok. 2 miesiace planujemy kolejne – rekolekcyjne (tym razem jednak w Wielkopolsce, poniewaz niewielu z obecnych 31 marca bylo z Malopolski). Jesli chcesz byc informowany o dalszym rozwoju wypadkow, napisz do nas na maila, przekaz swoje dane, a dolaczysz do listy mailingowej.

  Oczywiscie, w Warszawie istnieje wspolnota anglikanska: kapelania warszawska Kosciola Anglii. Tam zawsze mozesz brac udzial w nabozenstwach w kaplicy ‘Res Sacra Miser’ przy Krakowskim Przedmiesciu (dane znajdziesz przez linka w naszej ‘linkowni’ po prawej stronie strony). Nabozenstwa sa prowadzone w jezyku angielskim. W Krakowie serdecznie zapraszamy z kolei na – oczywiscie polskojezyczne – nabozenstwa tamtejszej wspolnoty mariawickiej, ktore odbywaja sie kazdej niedzieli o 14 w (luteranskim) kosciele sw. Marcina przy ul. Grodzkiej 58. Prowadzacy je br.kapl. prof. K.M.P. Rudnicki w przeszlosci, w czasie pobytow naukowych w USA, sprawowal rowniez posluge kaplanska w Kosciele Episkopalnym i jest naszym serdecznym przyjacielem (i mistrzem, mozna powiedziec :-)) oraz przyjacielem anglikanizmu. Sami, bywajac w Krakowie, rowniez czesto jestesmy tam na Liturgii.

Leave a Reply