Święto Św. Michała i Wszystkich Aniołów

Wiekuisty Boże, powołałeś i ustanowiłeś w cudownym porządku posługi aniołów i ludzi: łaskawie spraw, aby tak jak Twoi święci aniołowie zawsze służą Ci i wychwalają Cię w niebie, przez Twoje ustanowienie mogli pomagać nam i bronić nas tu na ziemi; przez Jezusa Chrystusa Pana naszego, który żyje i króluje z Tobą i Duchem Świętym, jeden Bóg, na wieki wieków. Amen.

Kolekta z the Daily Office

Jeśli wpisać w internetową wyszukiwarkę hasło ‘Saint Michael and All Angels’ otrzymamy listę zawierającą ogromną ilość kościołów, kaplic i szkol rozsianych po całym świecie. A jednak przypominam sobie tylko jeden jedyny raz, gdy miałem okazję uczestniczyć tu w Holandii w anglikańskim nabożeństwie upamiętniającym to święto i było to juz kilka lat temu, a kościół był prawie pusty. Trudno sie oprzeć wrażeniu, ze tradycyjne Kościoły nie za bardzo wiedzą co począć z tym świętem i w ogóle z aniołami, podczas gdy np. Kościół Liberalnokatolicki w Holandii organizuje trwające tydzień obchody, które kończy odprawiana w dniu dzisiejszym uroczysta Eucharystia.

Wypada od razu przyznać, że i w naszej duchowości aniołowie nie odgrywają jakoś szczególnie istotnej roli. Tym bardziej inspirująca może być wycieczka w sferę antropozofii. W tej tradycji duchowej dzisiejsze święto jest obchodzone jako święto odwagi i silnej woli. W szkole waldorfskiej , gdzie pracują moi znajomi, organizowane są dziś zajęcia sportowe, które mają na celu – w zabawowy sposób – kształtować właśnie te cechy charakteru.

Na holenderskiej stronie internetowej stworzonej przez matkę dwóch dziewczynek chodzących do takiej szkoły znaleźliśmy następujący tekst :

Św. Michał jest aniołem dobrej woli, wojującym z ciemnością, wzmacniającym wewnętrzną odwagę. (…). Często przedstawia się go trzymającego w ręku wagę z miedzianymi szalami. Miedz jest metalem symbolizującym ciepło i zimno zaś waga służy do ważenia dobra i zła. Ważenie wskazuje na rozsądek i rozważne działanie. Świadome podejście do otoczenia wymaga rozwagi i poszukiwania równowagi. Czasem przedstawia sie go jako anioła, ale często wygląda on jak rycerz na koniu z mieczem w dłoni. Mieczem służącym do walki, zrobionym z żelaza, symbolu siły. Mieczem służącym do rozcinania gordyjskich węzłów, podejmowania odważnych decyzji, dokonywania wyborów.

W okresie św. Michała ma miejsce zmiana por roku: z lata na jesień. Jest to czas jesiennej równonocy. (…) Przyroda, która wiosną i latem dala nam swoje siły, obumiera, ale pozostawia nam pierwiastek nowego życia – w nasionach i owocach – których używamy, aby przeżyć zimę.

Również my ludzie zwracamy się ku samym sobie i jesteśmy w większym stopniu zdani na siebie. Musimy stać sie aktywni duchowo, bowiem zostaliśmy uplasowani miedzy skrajnościami: wschodem i zachodem, ciemnością i światłem, życiem i śmiercią, dobrem i złem; smok w nas samych. Na tej drodze do wnętrza nie powinniśmy omijać rzeczy trudnych, ale właśnie konfrontować się z nimi i pokonywać je.

Św. Michał wzywa nas do wewnętrznego przebudzenia, bo tylko naprawdę przebudzony jesteś rzeczywiście w stanie dostrzec moc smoka i przezwyciężyć ją.

Źródło

Może tak właśnie zinterpretowane dzisiejsze święto przemówi również do nas?

W każdym razie zachęcamy do wysłuchania chóralnego evensongu na Dzien Św. Michała i Wszystkich Aniołów z Katedry w Southwark.

This entry was posted in Wpisy po polsku and tagged , , , , . Bookmark the permalink .

One Response to Święto Św. Michała i Wszystkich Aniołów

  1. Pingback: Kalendarz Liturgiczny: Tydzień po XVII Niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego (23 września – 29 września) |

Leave a Reply