The English version of this article is available here .
Arcybiskup Canterbury, Dr Rowan Williams, otrzymał doktorat honoris causa Prawosławnego Seminarium Św. Włodzimierza w Nowym Jorku. Uważamy to za istotne wydarzenie w kontekście prawosławno-anglikańskich stosunków i zachęcamy do przeczytania pełnego sprawozdania z wizyty Arcybiskupa (w języku angielskim). Szczegółowy opis tego wydarzenia znajduje się na stronie Seminarium . Poniższe streszczenie cytujemy za stroną Orthodox Christian Network. Zamieszczamy również nagranie na żywo wykładu Arcybiskupa wzięte także ze strony OCN .
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here . You also need to have JavaScript enabled in your browser.
W sobotę 30. stycznia 2010 r. Dr Rowan Williams, Arcybiskup Canterbury, wygłosił 27. doroczny Wykład Pamięci Ojca Aleksandra Schmemanna, w tym roku noszący tytuł „Teologia i powołanie kontemplacyjne: obraz ludzkości w Filokaliach”, oraz otrzymał doktorat honoris causa Seminarium Św. Włodzimierza.
W trakcie swojej wizyty Abp Williams uczestniczył także w Liturgii Święta Trzech Hierarchów w kaplicy seminaryjnej oraz odbył podczas śniadania żywą i szczerą dyskusję z pracownikami fakultetu teologicznego Seminarium. Po Świętej Liturgii metropolita Jonasz, zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Ameryce (OCA) i Arcybiskup Williams wyrazili publicznie pragnienie pogłębienia osobistej przyjaźni i nadzieję na głębsze zrozumienie oraz współpracę pomiędzy ich wspólnotami. Czterysta osób wysłuchało wykładu i uczestniczyło w ceremonii, zaszczyconej także przez obecność biskupów obydwu Kościołów.
Anglikański arcybiskup otrzymał zaproszenie do wygłoszenia tegorocznego Wykładu Schmemanna za swoją pionierską pracę naukową nad prawosławiem i trwające długo zainteresowanie badaniami nad wschodnim chrześcijaństwem. W swojej pracy doktorskiej na Oxfordzie skupił się na Włodzimierzu Łosskim, znanym teologu prawosławnym połowy XX w.; z kolei jego pierwsza książka, „The Wound of Knowledge”, stanowi studium duchowości od czasów apostolskich do szesnastego wieku.
Wykład Abp Williamsa o „Filokaliach”, zbiorze pism monastycznych sięgających od czwartego do piętnastego stulecia, ukazał jego rozległą wiedzę o tym zagadnieniu. Zaczynając i kończąc cytatami z klasycznego dzieła O. Aleksandra Schmemanna, „Za życie świata”, przeprowadził wywód o duchowej walce, jaką muszą stoczyć chrześcijanie w drodze od życia skupionego na sobie do życia w Chrystusie według pism chrześcijańskich ascetów. Arcybiskup podziękował również Seminarium za „niesamowicie cieple i hojne przyjęcie”, które, jak powiedział, ukoronowało jego pierwszą wizytę w Seminarium Św. Włodzimierza w 1974 r. i było wszystkim „na co miał nadzieję i o co się modlił”.