Zarys wiary – komentarz

Richard T. Nolan

W poprzednim poście z entuzjazmem pisaliśmy o stronie internetowej ks. Richarda T. Nolana; po dwóch tygodniach powracamy na nią, by rozpocząć tłumaczenie na język polski serii tekstów , które dr Nolan napisał w latach 1980-2001 jako komentarz do „katechizmu” („Zarysu wiary”) zawartego w Modlitewniku Powszechnym Kościoła Episkopalnego w USA. Zarówno sam „katechizm” jak i komentarz do niego można potraktować jako kolejne „wprowadzenie w anglikanizm”. I rzeczywiście, ktoś poszukujący odpowiedzi na pytanie, „w co właściwie wierzą anglikanie/episkopalianie?” znajdzie w tych tekstach systematycznie sformułowaną odpowiedź. Biorąc pod uwagę tematykę naszego bloga, byłby to już wystarczający powód do umieszczenia na nim tej serii. Rozważania Nolana noszą wyraźny „anglikański stempel”, jednakże – i paradoksalnie to jest właśnie w nich szczególnie anglikańskie – autor nie zwraca się wyłącznie do (przyszłych) anglikanów.

Komentarz do „katechizmu” z Modlitewnika jest serią tekstów przeznaczonych dla potrzeb kształcenia dorosłych, szczególnie zaś dla tych, którzy szukają wprowadzenia w wiarę chrześcijańską; da się go wykorzystać jako składnik przygotowania do chrztu i bierzmowania w Kościele Episkopalnym i być może w innych Kościołach.

www.philosophy-religion.org/catechism

Nie ukrywamy, że rozpoczynając tłumaczenie kolejnych sekcji tego tekstu, mamy przed oczyma przede wszystkim właśnie odbiorców z innych Kościołów. Wydaje nam się, że, zwłaszcza w języku polskim, wciąż jeszcze brakuje takich zwięzłych a jednocześnie solidnie podbudowanych opracowań, które możnaby polecić choćby osobom przygotowującym się do bierzmowania/konfirmacji, bądź chcących po latach nieco odświeżyć swoją wiedzę religijną i skonfrontować ją z wciąż nowymi pytaniami i wyzwaniami, które niesie ze sobą życie. Na naszym blogu znalazło się już kilka takich tekstów, m.in. Życie chrześcijańskie Alana Jonesa, fragmenty książki abpa Kallistosa Ware’a Prawosławna droga ( Bóg jako tajemnica oraz Bóg jako Trójca ) czy Duchowość raz jeszcze . To, co wyróżnia tekst ks. dra Richarda T. Nolana, to przede wszystkim całościowy i systematyczny sposób w jaki, śladem Modlitewnika Powszechnego , rozważa on podstawowe zagadnienia wiary chrześcijańskiej.

Teksty postanowiliśmy umieścić w odrębnym dziale ( Zarys wiary – komentarz ), który można znaleźć w zakładce na górze strony. Na blogu będziemy jedynie anonsować ukazanie się kolejnych fragmentów. Jeżeli uda nam się zachować lepszą dyscyplinę pracy aniżeli ostatnimi czasy, istnieje szansa, że przetłumaczymy całość do końca wakacji.

This entry was posted in Wpisy po polsku and tagged , , , , . Bookmark the permalink .

Leave a Reply